آیکون منو
اولین همایش ملی حقوق محیط زیست
1395/7/14 چهارشنبه
اهداف:

•    تبادل نظریات بین صاحب نظران و متخصصین دو حوزه حقوق و محیط زیست
•    بررسی جایگاه محیط زیست در عدالت اجتماعی و طرق جلوگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست
•    ایجاد هماهنگی بین بخشی جهت حل معضلات حقوقی زیست محیطی
•    استفاده از تجارب علمی و فنی حقوقدانان و قضات و صاحبنظران در اجزای کامل و صحیح قوانین و مقررات حفاظت محیط زیست
•    بررسی احکام و آراء قضایی منتخب صادر شده در جهت حفظ و حمایت از محیط زیست
•    تبیین و تشریح اثرات عدم اجرای قوانین و مقررات زیست محیطی
•    ارائه راهکارهای قابل اجرا جهت حمایت قضایی از محیط زیست در ایران

موضوعات:
1.    مبانی فلسفی حمایت از محیط زیست در حقوق اسلام و ایران
2.    حقوق محیط زیست از منظر حقوق اساسی
3.    حقوق بشر و محیط زیست
4.    ابعاد حقوقی بین المللی حفاظت از محیط زیست
5.    مسایل کیفری محیط زیست
6.    مسایل مدنی و ضمان حقوق محیط زیست
7.    آیین دادرسی و شیوه رسیدگی دعاوی زیست محیطی
8.    نقش فرهنگ قضایی در حفظ محیط زیست
9.    مطالعات تطبیقی در حقوق محیط زیست
10.    موضوعات مرتبط با حمایت قضایی در حقوق محیط زیست
11.    سایر موضوعات مرتبط با عنوان همایش 
بيشتر
متن پیام مقام معظم رهبری حضرت آیت الله سید علی خامنه ای
1395/7/14 چهارشنبه

برگزاری همایش حقوق محیط زیست با مشارکت قوای سه گانه پاسخی مثبت به یکی از نیازهای امروز جامعه برای صیانت بیشتر از محیط زیست و رعایت حقوق عمومی است. تخریب محیط زیست معلول نابرابری های اجتماعی و استفاده غلط از طبیعت و یکی از عوامل تضییع حقوق انسان هاست. متاسفانه در جهان امروز اقلیتی مرفه و ثروتمند از همه امکانات و مواهب طبیعی و سالم بهره برداری می کنند ولی اکثریت ملت ها محکوم به زندگی در شرایط محیطی آلوده و غیر بهداشتی و تن دادن به عوارض سوء و اوناع بیماری ها و پذیرفتن بلا، مصیبت و مرگ و میراند.
کشورهای صنعتی بیشترین آسیب را به طبیعت و محیط زیست وارد ساخته و به حقوق سایر کشورها تجاوز نموده اند و در اثر سیاست های خود، بیماری و فقر و ویرانی را بر بسیاری از انسانها تحمیل کرده اند. شیوه های ناصحیح و غیرعادلانه در تعامل با طبیعت و آلوده ساختن محیط زیست در کشورمان نشان دهنده فقدان آگاهی های زیست محیطی و ضعف ساز و کارهای قانونی در صیانت از محیط زیست و جلوگیری از آلوده ساختن آن است. برای از بین بردن این نقیصه بزرگ و اساسی باید آگاهی افراد نسبت به مسائل زیست محیطی افزایش یابد و مدیریت های کلان در ایجاد ساختار مناسب همراه با الزامات قانونی برای رعایت حقوق عمومی تلاش کنند و انگیزه ها و حساسیت ها را برای مقابله با آلاینده ها بالا ببرند.
در اسلام، جامع ترین دیدگاه و صحیح ترین شیوه ی تعامل با طبیعت و محیط زیست بیان گردیده است. خداوند، جهان هستی و همه پدیده ها را زیبا، متقن و موزون آفریده و ما باید رابطه خود را با آنها تصحیح کنیم و با تصرفات نادرست خود آن را ویران و آلوده و جامعه را با بلا و مصیبت مواجه نسازیم. نگاه اسلام به طبیعت و محیط – اعم از جاندار و بی جان- عاطفی، اخلاقی، معنوی و هدایتگرایانه است و برخورداری از مواهب طبیعی نیز بر پایه اصولی متین، عادلانه، حکیمانه، متوازن و سازنده استوار گردیده است. هدف متعالی اسلام برخوردار ساختن همه نسل ها از نعمت های الهی و ایجاد جامعه ای سالم و به دور از فاصله طبقاتی و مستعد برای رشد و شکوفایی است و الزامات شرعی برای حفظ تعادل و توازن در استفاده از مواهب طبیعی با پرهیز از زیاده روی و مقید به عدم اضرار به غیر فراهم آورده است.
در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حفاظت از محیط زیست برای همه نسل ها وظیفه ای عمومی تلقی گردیده و هرگونه تخریب آن در فعالیت های اقتصادی ممنوع اعلام شده است. اینک هماهنگی قوا که حاکی از عزم ملی بر تامین محیط زیست سالم و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی است از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
شایسته است مسئولان محترم برای ارتقاء سطح آگاهی و حساسیت عمومی در رابطه با محیط زیست تلاش و خلاءهای قانونی را پر کنند و دستگاه های مسئول با دقت نسبت به اجرای قوانین مراقبت نمایند و با متخلفان بطور قاطع برخورد کنند و قوه قضاییه با ساز و کار مناسب به تخلفات زیست محیطی رسیدگی کند. امیدوارم این همایش در پیشبرد اهداف انسانی خود موفق شود و زمینه برخورداری عامه مردم از مواهب طبیعی و محیط زیست سالم را فراهم سازد.


 
بيشتر
بیانیه پایانی
1395/7/14 چهارشنبه

اولین همایش حقوق محیط زیست ایران در تاریخ 21 خرداد 1382 با قرائت پیام مقام معظم رهبری و با حضور آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس محترم قوه قضاییه و سرکار خانم دکتر ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و با شرکت مقامات، روسا و قضات دادگستری سراسر کشور ومسئولان و مدیران کل حفاظت محیط زیست کشور، اساتید دانشگاه و سازمان های غیر دولتی زیست محیطی آغاز گردید و طی دو روز فعالیت و بحث در زمینه حقوق محیط زیست نتایج مباحثات و تصمیمات همایش به شرح زیر اعلام می شود:
شرکت کنندگان در همایش حقوق محیط زیست با الهام از فرهنگ ایرانی، اسلامی و شیعی و نگرش ارزشی به مقوله و مفاهیم زیست محیطی و با اعتقاد به اینکه محیط زیست به عنوان موهبتی الهی متعلق به تمام نسل ها بوده و حفاظت از آن وظیفه همگانی محسوب می شود و با تاکید بر لزوم توجه به اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با پیروی از پیام قاطع مقام معظم رهبری خطاب به همایش حقوق محیط زیست بر تحقق اصول بیانیه به شرح ذیل تاکید دارد:
1.    تشکیل شعب دادگاههای تخصصی رسیدگی به دعاوی محیط زیست در سطح کشور و تسریع در صدور احکام زیست محیطی
2.    تشکیل هیئت کارشناسی برای ارزیابی و تجدیدنظر در قوانین و مقررات محیط زیست و منابع طبیعی به ویژه با توجه به مفاهیم جرم زدایی و جرم انگاری با مشارکت سه قوه و همکاری سازمان های زیست محیطی غیردولتی و ارائه نتیجه به دستگاه های ذیصلاح برای طی مراحل قانونی
3.    تصویب فوری قوانینی به منظور نجات باقیمانده اکوسیستم ها و مناطق طبیعی ارزشمند کشور و تثبیت حاکمیت و مالکیت سازمان حفاظت محیط زیست در مناطق چهارگانه تحت حفاظت.
4.    برگزاری دوره های آموزشی و توجیهی زیست محیطی برای قضات و کارآموزان قضایی و نیز دوره های توجیهی حقوقی برای مدیران و مسئولان اجرایی سازمان محیط زیست
5.    بررسی علل عدم اجرای تصمیمات و آرا مراجع قضایی در زمینه حفاظت محیط زیست و رفع موانع و عللی که موجب صدور احکام مغایر با اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و مصالح زیست محیطی می شود.


 
بيشتر
* * * حمایت از کالای ایرانی * * *